Представник спортивного клубу «Бокс-Херсон» Дмитро Дзядевич в жовтні цього року став одним з переможців конкурсу Фонду Олександра Співаковського «Освіта. Наука. Інновації» (OSEF).
Його проект з розвитку кроссфіта в Херсоні визнаний одним з двох найкращих стартапів і отримав від OSEF грант у розмірі 20 тисяч гривень.
Кореспондент видання
«Херсон Daily» зустрівся з Дмитром якраз в той день, коли він прийшов у Фонд, щоб обміняти отриманий сертифікат переможця на грошовий еквівалент, і не міг не скористатися нагодою, щоб побільше дізнатися про його проект.
- Насамперед, розкажіть, що це за такий вид спорту, кроссфіт? Це якось пов'язано з кросом?
- Кроссфіт — це дійсно новий вид спорту, не всі ще про нього знають. Якщо коротко, то це набір спеціальних фізичних вправ, що виконується з максимальною інтенсивністю. Сьогодні кроссфіт дуже популярний на Заході. Народився він у США, потім його підхопила Європа, а тепер ось кроссфіт нарешті прийшов і до нас. В Україні є поки що лише п'ять спеціалізованих залів по кроссфиту.
- А в Херсоні є?
- Ні, такого залу в Херсоні поки немає. Але є спільнота, яка займається цим видом спорту. Тренування по кроссфіту проходять на базі спортклубу «Бокс-Херсон», але у нас поки немає обладнання, так як воно дороге. Гроші від гранту як раз і будуть спрямовані на те, щоб розвинути цей зал, закупити необхідне обладнання, щоб якомога більше людей могли займатися кроссфітом.
- У чому перевага кроссфіту перед іншими видами спорту?
- Кроссфіт передбачає змагальну основу, в ньому є такі напрямки, як кроссфіт для військовослужбовців, кроссфіт для школярів, для студентів, для людей старше 40 років. Саме цей індивідуальний підхід, який враховує ступінь фізичної підготовки людини, стан його здоров'я, думаю, вже незабаром дозволить кроссфіту отримати максимальне поширення серед різних верств населення.
- Скільки часу займе реалізація вашого проекту?
- Ось зараз ми почнемо закуповувати обладнання...
- Це якесь спеціальне обладнання?
- Обладнання універсальне, це - штанги, гирі, турніки. Просто навантаження підбирається в залежності від індивідуальних програм. Для професіонала це може бути і 32 кг, а для новачка, скажімо, 8 кг. Обладнання буде знаходитися у залі нашого спортклубу, але цим обладнанням можна буде користуватися для проведення різних масових заходів, змагань. У тому числі — і на відкритому повітрі.
До речі, багато херсонців, напевно, знають, що у жовтні ми проводили змагання з кроссфіту серед військовослужбовців, у яких брали участь наші військові частини. І відбувалося це на відкритому майданчику перед «Ювілейним». Думаю, з весни ми буде знову проводити змагання на вулиці, будемо максимально підключати військовослужбовців, а також вузи і школи.
- Тим більше, що до того часу у вас вже буде спеціальне обладнання.
- Так, завдяки гранту від Фонду Співаковського. Взагалі мрію про те, щоб у школах і вузах на зміну нудної фізкультури прийшли більш сучасні види спорту. Наприклад, кроссфіт. Мені здається, він був би цікавий підліткам. Та й змагання з кроссфіту виглядають більш цікаво і видовищно, ніж традиційні шкільні спартакіади. Це могло б залучити більше дітей до занять у спортивних секціях та гуртках. А чим більше городян, особливо - молоді, буде займатися спортом, тим здоровіше буде наша нація. Адже так?
- Ну що ж, успіхів вам у реалізації вашого проекту.
Довідка. Кроссфіт можна описати як програму силових вправ, яка складається з функціональних вправ високої інтенсивності і постійної зміни. Мета кроссфіту формулюється як фізичний розвиток людини за такими напрямами, як витривалість, сила, гнучкість, швидкість, координація, точність, а також поліпшення роботи серцево-судинної і дихальної систем, швидкість адаптації до зміни навантажень тощо. Сьогодні кроссфіт входить в програму підготовки Збройних Сил Канади, а також Королівського Лейб-гвардійського полку Данії. Однак не варто думати, що програми розраховані лише на людей з високим рівнем підготовки: кроссфіт рекомендується всім, хто хоче бути в хорошій фізичній формі. Є навіть програма CrossFit Kids, розроблена спеціально для дітей.