2 січня у всьому світі відзначають День бабака - одне з найдавніших свят у США і Канаді. Однак, після появи однойменного фільму в 1993 році, вимагати в цей день прогнозів від пухнастих метеорологів почали і в інших країнах світу.
В цей день прийнято спостерігати за бабаком. За його поведінці судять про швидке настання весни: якщо день похмурий, бабак не бачить своєї тіні і охоче залишає нору - значить, зима скоро закінчиться і буде рання весна. Якщо ж день сонячний, бабак бачить свою тінь і злякано забирається назад у нору - буде ще шість тижнів зимових холодів.
Ця традиція була занесена і в Україну, де на сьогодні «діють» два бабаки-«метеорологи». В Харківській області є свій «провісник погоди» – бабак Тимко. Щороку 2 лютого народні синоптики відправляються на біостанцію Харківського університету в село Гайдари, щоб розбудити бабака і дізнатися його прогноз на весну. У 2010 році династію сурков-провидців продовжив Тимко-молодший, а старший був з пошаною відправлений на пенсію.
У Львівському дитячому еколого-натуралістичному центрі з 2009 року «заснована династія сурков по кличці Мишко. Правда, їх представників будять передбачати весну на Стрітення – 15 лютого.
Цього року знаменитий гризун Тимко, що мешкає на біостанції університету ім. Каразіна поблизу Харкова, не побачив свою тінь, оскільки сьогодні вранці в Харкові була похмура погода. Якщо ж було б навпаки, то зима тривала б ще півтора місяці.
Так, за прогнозом пухнастого синоптика, холодна морозна зима протримається ще шість тижнів, а потім на зміну прийде тепла, сонячна погода.
До речі, згідно з українськими традиціями бабак прокидався від зимової сплячки на свято Явдохи (14 березня). Він виходить на світ, свище три рази, а потім знову лягає на другий бік і так спить аж до Благовіщення. І ховрашок, кажуть, перевертається на інший бік. Отож люди виходили в поле, особливо в степовій Україні, щоб почути той посвист.
Попри випадковість прогнозів бабаків-метеорологів, популярність цього свята з кожним роком зростає.