19-20 лютого 2018 року в Міністерстві молоді та спорту України управлінням з питань фізичної культури та спорту ОДА здано звіт за підсумками роботи у 2017 році.
Як свідчать статистичні дані, у минулому році основні показники розвитку фізкультурно-спортивної сфери області відзначаються позитивною динамікою.
Так, вперше за останні три роки вдалося припинити скорочення і, навпаки, збільшити на 6,7 % (майже 900 осіб) контингент учнів дитячо-юнацьких спортивних шкіл.
Загалом чисельність осіб, які займаються спортом в області, впродовж року зросла на 5 % (1,3 тис. осіб) і на сьогодні складає близько 28,3 тис. осіб.
Відзначається також збільшення на 2,2 % (4,7 тис. осіб) чисельності населення, залученого до регулярних занять фізичною культурою та масовим спортом, яка становить на сьогодні 215,3 тис. осіб або 20,6 % від загальної кількості жителів області.
Зазначена вище позитивна динаміка свідчить, по-перше, про підвищення інтересу жителів області до занять руховою активністю, здорового способу життя, по-друге, про створені в області додаткові умови для занять фізкультурою і спортом.
А сааме: збільшення штатних працівників сфери, у тому числі на 39 тренерів, 18 інструкторів з фізичної культури, будівництво та введення в експлуатацію 26 нових спортивних споруд, з яких 11 сучасних спортивних майданчиків зі штучним покриттям.
Слід також відзначити збільшення у минулому році бюджетного фінансування на фізичну культуру і спорт, зокрема на оновлення спортивної матеріально-технічної бази. Так, на придбання спортивного інвентарю та обладнання, ремонт і реконструкцію спортивних споруд видатки обласного бюджету перевищують показник 2016 року на третину і складають понад 3 млн. грн.
Варто зауважити, що значні зусилля управління з питань фізичної культури та спорту ОДА впродовж минулого року були спрямовані на активізацію фізкультурно-спортивного потенціалу саме у сільській місцевості, адже проведена інвентаризація спортивної сфери на рівні місцевих рад області показала відомі, але не в таких масштабах, проблеми.
Виявилося, що у 14 місцевих радах (6 %) 8 районів немає жодного штатного працівника з питань фізкультури і спорту, у 103 радах (47 %) 17 районів працює тільки один вчитель фізичного виховання, у 43 радах (19,5 %) 14 районів немає жодного спортивного залу, у 2 радах двох районів - жодного футбольного поля або спортивного майданчика, у 167 радах (76 %) 18 районів та 4 ОТГ кошти на фізичну культуру і спорт не виділяються взагалі. Як наслідок, у 71 місцевій раді (32,3 %) 16 районів та 1 ОТГ спортом не займається жоден мешканець.
З метою виправлення ситуації для кожного району, міста обласного значення та ОТГ було розробл ено перспективні плани розвитку сфери, які передбачали введення посад інструкторів з фізкультури і спорту до штатів виконкомів рад або підприємств, установ, організацій із розрахунку не менше однієї посади в кожній місцевій раді з чисельністю населення 500 і більше осіб, будівництво (введення в дію) в кожній місцевій раді не менше одного спортивного залу площею 162 кв.м., одного футбольного поля розміром мінімального стандарту (50 м х 90 м), а також в кожному населеному пункті одного майданчика з тренажерним (гімнастичним) обладнанням, виділення фінансування на спортивні заходи у обсязі не менше 100 грн. на 1 жителя кожної місцевої ради.
Однак, зазначені плани реалізовані недостатньо. У зв’язку з цим відповідна робота буде продовжена.
З метою підтримки спорту вищих досягнень управлінням з питань фізичної культури та спорту ОДА у минулому році ініційовано зміни до Програми щодо запровадження обласних стипендій, якими більш ніж у двічі збільшено видатки обласного бюджету на стипендіальний фонд та розширено види стипендій, а саме:
- створено окрему елітну групу із 5 спортсменів з олімпійських видів спорту, розмір стипендій для яких становить 10,0 тис. грн щомісяця (у 2019 році - 12,0 тис. грн), а також 5 тренерів – 5,0 тис. грн (у 2019 році - 6,0 тис. грн);
- збільшено розмір щомісячних стипендій з 1,5 тис. грн до 2,0 тис. грн для 15 спортсменів з олімпійських видів спорту провідної групи, 5 спортсменів з неолімпійських видів спорту та 5 спортсменів з паралімпійських і дефлімпійських видів спорту (у 2019 році – 2,5 тис. грн);
- започатковано одноразові стипендії кращим спортсмену та спортсменці року у розмірі 15,0 тис. грн (у 2019 році – 20,0 тис. грн), а також кращому тренеру року у розмірі 7,5 тис. грн (у 2019 році – 10,0 тис. грн).
Пріоритетними завданнями на 2018 рік є продовження розбудови спортивної матеріально-технічної бази, зокрема будівництво футбольних полів та майданчиків для міні-футболу.
Поряд з цим, пріоритетом у сфері спорту в цьому році має стати відродження титульних для Херсонщини веслувальних видів спорту, зокрема збільшення кількості та модернізація веслувальних баз, оновлення парку спортивних човнів, іншого обладнання, забезпечення якісного навчально-тренувального процесу та змагальної практики тощо.
Задля координації діяльності спортивних закладів в області створено Єдиний електронний реєстр спортсменів, аналогів якому немає в Україні.
Дана система – це новітній продукт, за допомогою якого, крім доступу до актуальної інформації про заклади, буде встановлено чіткий контроль за учнівським контингентом, роботою тренерів тощо.