Лебєдєва Яна Олександрівна

Майстер спорту України міжнародного класу з легкої атлетики, срібна  призерка  чемпіонату світу 2017  і 2019 року, переможниця  міжнародних змагань 2017 та 2018 року у Парижі, чемпіонка України  


 Народилася  12 лютого 1984 року в с.Чернетчина, Ахтирський район ( Сумська область).  Освіта вища.

Інвалідність отримала  ще студенткою, коли навчалася на програміста,  через травму хребта  внаслідок  падіння.  Півроку пролежала в лікарні, а потім батьки забрали в рідне село на Сумщині.

Легкою атлетикою почала займатися у 2016 року у Карпатах, де проходила реабілітацію після травмування. Зацікавилися «Інваспортом», знайшовся тренер, який до цього займався бігом із людьми з інвалідністю.
Менше як за два роки  вже  стала членом національної паралімпійської збірної України, має друге місце в 53-му класі уражень. У спинальників класи рахують із 51-го по 56-й, де в меншому - спортсмени з максимальним ураженням, найслабші за станом здоров’я. Для тих, у кого великі ураження, є опорний спис, щоб однією рукою триматися, а робочою виконувати кидок. За правилами, усі ці класи метають зі станків, що мають стандартну висоту. 

Майстер спорту України міжнародного класу з легкої атлетики. Член  національної збірної команди України серед спортсменів з ураженням опорно-рухового апарату.

Тренери: заслужений тренер України  Сергій  Мягков  та Сергій Андрюшенко 

Спортивні досягнення:

2016 рік  - дворазова срібна призерка Кубку України з легкої  атлетики (штовхання ядра та метання диска) 

2017 рік –  чемпіонка  України  з штовхання ядра  серед спортсменів з порушенням опорно-рухового апарату

2017 рік – срібна призерка чемпіонату світу  з легкої атлетики серед спортсменів-паралімпійців у штовханні ядра (Лондон)

2017 рік – дворазова переможниця Міжнародного турніру з легкої атлетики  серед спортсменів з порушенням опорно-рухового апарату (метання диска та спису)  

2017 рік –  переможниця (штовхання ядра) та дворазова бронзова призерка (метання диска та спису) Міжнародного турніру з легкої атлетики (Париж)  

2018 рік – переможниця Кубку України з легкоатлетичних метань серед спортсменів з ураженням опорно-рухового апарату у штовханні ядра, метання диску та спису  

2018 рік – призерка  чемпіонату  Європи  (Берлін) з легкої атлетики серед  спортсменів-паралімпійців у змаганнях з штовхання ядра, метання  спису та диска. Встановила  4 рекорди: третє місце і бронзова нагорода у метанні списа з європейським рекордом, друге місце і срібна медаль - у штовханні ядра з європейським рекордом і перше місце (на жаль, немедальний залік) - у метанні диска з встановленням нового світового рекорду та європейського (попередній рекорд протримався 23 роки). 

2019 рік – срібна призерка чемпіонату світу  з легкої атлетики серед спортсменів- паралімпійців (м. Дубай, ОАЕ), встановила рекорд світу з результатом 16,26 м у метанні диска. 

У 2017 році стала переможницею у номінації  «Сильні духом» за  підсумками спортивного сезону «Спортивне сузіря Херсонщини-2017».

Мешкає в Херсоні з 2011 року, коли чоловік Михайло, теж інвалід-візочник, привіз молоду дружину до себе. Вони були разом у кримських санаторіях, але по-сучасному познайомилися через соцмережі. Почали спілкуватися, потім майбутній чоловік приїхав у гості на Сумщину — так почалися стосунки. 

Сьогодні ім’я Яни Лебєдєвої в Херсоні пов’язують радше з громадською діяльністю зі створення доступного простору в місті Херсон, ніж зі спортивними висотами. 

Вона  є членом Всеукраїнської громадської організації  інвалідів «Велід», радниця  Херсонського  міського голови на громадських засадах член комітету доступності Херсонської міської ради,  


Оновлено 2020

Оновлено: 27 липня 2020

Нашi партнери