Фізичні вправи, незаперечна користь і необхідність яких під час вагітності підтверджена багаторічною акушерсько-гінекологічною практикою, рекомендуються всім вагітним жінкам.
Регулярні фізичні навантаження, які сприяють гармонічному протіканню вагітності, підвищують фізичні можливості жіночого організму, поліпшують діяльність серцево-судинної, дихальної й нервової систем, позитивно впливають на обмін речовин, у результаті чого мати та її майбутнє маля забезпечуються достатньою кількістю кисню.
Заняття фізичними вправами під час вагітності готують жінку до пологів: тренують силу м'язів спини, черевного преса, малого тазу; розвивають рухливість хребта і тазостегнових суглобів, еластичність зв'язок тканин промежини.
Позбутися судоми ніг, ломоти в суглобах, запаморочень, болів у спині під час вагітності допоможуть дозовані фізичні навантаження.
Фізичні вправи для вагітних - це не тільки один із засобів спілкування мами та майбутньої дитини, а й гарна терапія, яка допоможе жінкам зберегти форму грудей, стегон, рук, підтримати хребет, зростаючий животик і поставу.
Оптимальними видами рухової активності, які принесуть найбільшу користь для вагітних, є: гімнастика для вагітних, пілатес, аквааеробіка, йога, фітбол-аеробіка та стретчинг:
- гімнастика для вагітних - це комплекс гімнастичних вправ, які дозволять укріпити м’язовий корсет, покращити поставу, розвинути гнучкість та відчуття рівноваги. Вони укріплюють серцево-судинну та дихальну системи;
- футбол-аеробіка (вправи на великих гумових м’ячах) - це вправи, які вирішують оздоровчі завдання, формування постави, позбавлення больових синдромів у різних ділянках хребта, піднімають настрій;
- аквааеробіка – це гімнастика у воді, яка має загальний зміцнювальний ефект, дозволяє розвинути м’язову та функціональні системи, позитивно впливає на психоемоційний стан людини. При цьому Ви отримуєте користь не тільки від фізичних вправ, але й від позитивного впливу водного середовища;
пілатес - це комплекс вправ, спрямованих на збільшення сили м’язів та рухливості суглобів, звільнення від болі у хребті, ефективну діяльність внутрішніх органів та підсилення роботи імунної системи;
- стретчинг - це комплекс вправ і поз, які забезпечують еластичність м’язів та суглобів;
- йога - це заняття, які підтримують та відновлюють гнучкість хребта, нормалізують обмін речовин, функції шлунково-кишкового тракту, тиск та вагу тіла.
Фізичні навантаження під час вагітності залежать від терміну вагітності.
Перший триместр вагітності (12 тижнів) є одним з найбільш відповідальних.
У цей період відбувається закладення всіх органів майбутньої дитини, формується плацента, через яку протягом усього наступного часу здійснюється кровопостачання плоду.
Майбутнім мамам рекомендується виконувати нескладні вправи, що зміцнюють плечовий пояс та м’язи зводу стопи, при яких жінки освоюють повільне дихання, що сприяє розслабленню. Складність вправ нарощують поступово, уникаючи стрибків, ривків, перенавантаження, що підвищують внутрішньочеревний тиск. Не рекомендується займатись на гімнастичних снарядах та тренажерах.
Другий триместр вагітності (13-24 тижні).
Починає функціонувати плацента, вагітність, як правило, стабілізується, проходить токсикоз. Однак у другому триместрі починають помітно збільшуватися розміри матки. За рахунок цього зменшується центр ваги, суттєво зростає навантаження на хребет і м’язи спини (особливо в положенні стоячи). Більшу напругу починають відчувати м`язи і судини ніг (головним чином вени). В цілому, другий триместр – найбільш безпечний період для занять фізичними вправами. В цей час у комплекс занять для вагітних вводяться вправи, які зміцнюють м’язи спини, пресу, ніг і покращують рухливість суглобів. У положенні стоячи з другого триместру має виконуватись не більше третини вправ.
Третій триместр вагітності (25-40 тижнів).
У третьому триместрі вагітності зростаючий плід значно обмежує фізичну активність майбутньої мами, підвищується стомлюваність. За рахунок зміщення вгору збільшеною маткою діафрагми часто виникає відчуття задухи. У цей період інтенсивність фізичного навантаження повинна бути знижена. Навантаження в положенні стоячи слід істотно скоротити. Вправи рекомендується виконувати в повільному темпі, у тому обсязі, в якому навантаження не викликає у жінки неприємних відчуттів. Особливу увагу слід приділити рухам і навичкам, необхідним безпосередньо при пологах: тренуванню різних типів дихання, умінню розслаблювати м’язи промежини при напрузі черевної стінки, вправам релаксації, що забезпечують знеболювання і ефективний відпочинок протягом родового акту.
Необхідні умови для занять:
- заняття фізичними вправами під час вагітності слід проводити через 2 години після їжі;
- під час занять фізичними вправами необхідно уникати перегріву і зневоднення;
- вправами потрібно займатися 3-4 рази на тиждень по 30-45 хвилин;
- займатись потрібно в добре провітрених приміщеннях;
- займатись потрібно в зручному одязі на килимку;
- під час занять потрібно ритмічно і глибоко дихати.
Також майбутня мама обов’язково повинна проконсультуватися зі своїм лікарем, щоб довідатися про можливі протипоказання до фізичних навантажень і визначити свій фізичний рівень. Головне при складанні тренувальної програми – це зв'язок між вправами і строком вагітності, аналіз стану здоров’я й процесів, які відбуваються в організмі майбутньої мами у кожному триместрі, реакція організму на навантаження.
Протипоказаннями до виконання фізичних вправ є:
1) наявність ознак загрози переривання вагітності (підвищення тонусу матки, наявність кров’яних виділень зі статевих шляхів) і лікування з цього приводу;
2) кровотеча або її загроза;
3) часткове або повне передлежання плаценти;
4) підвищення артеріального тиску, викликане вагітністю;
5) затримка внутрішньоутробного розвитку плоду;
6) багатоводдя.
Подбайте про своє здоров’я та здоров’я малюка!