Вода – чудове середовище для виконання аеробних вправ, оскільки вона створює додатковий опір і водночас не травмує м’язово-суглобовий апарат. Ослаблення гравітації і дія сили, що виштовхує тіло на поверхню, зменшують негативний вплив фізичних навантажень на суглоби і кістки.
Для занять аквааеробікою не обов'язково вміти добре плавати, так як вони можуть проводитись у водоймі чи басейні на невеликій глибині (1,2–1,5 м).
Головною перевагою аквааеробіки можна назвати те, що заняття у воді більш прості і безпечніші, ніж на суші. Це перетворює водні заняття на найзручніший і безпечніший вид фізичної діяльності особливо для груп підвищеного ризику, вагітних (у до- і післяпологовому періоді), осіб похилого віку, фізично ослаблених та інвалідів. Систематичні заняття аквааеробікою відмінно підходять для новачків у фітнесі, які хочуть схуднути, стати більш сильними і гнучкими.
Виконання вправ у воді має загальний зміцнюючий ефект, дозволяє розвинути м’язову та функціональні системи, позитивно впливає на психіку людини. Такі фізичні властивості води як теплоємкість та теплопровідність, що відповідно у 4 та у 30 разів більші ніж у повітря, призводять до того, що людина у воді віддає на 50-60% більше тепла. Це означає, що витрати енергії за рахунок прискорення обмінних процесів набагато збільшуються. Опір води під час рухів у 12 разів перевищує опір повітря і вимагає від організму значно більших зусиль на їх виконання. Одна з найпоширеніших вправ – хода у воді – «спалює» вдвічі більше калорій ніж звичайна хода на суші.
Значно більша щільність води, порівняно з повітрям, змушує виконувати рухи набагато повільніше, плавніше, що дозволяє займатися аквааеробікою навіть людям з проблемами суглобів та спини.
Під час занять аквааеробікою за рахунок гідростатичного тиску покращується циркуляція крові в організмі людини.
Регулярні заняття аквааеробікою – це:
- покращення загального тонусу організму;
- задіяння у роботу всіх груп м’язів;
- відновлення рухливості суглобів та еластичності м’язів і зв'язок;
- позбавлення від проблем, пов’язаних із остеохондрозом та іншими захворюваннями хребта;
- покращення постави та корекція її недоліків;
- позбавлення від варикозного розширення вен;
- прискорення виведення з організму шлаків і токсинів.
Заняття проводяться у формі персонального і групового тренінгу. Звичайне заняття аквааеробікою триває 40-50 хвилин, включаючи розминку, розтяжки і охолодження.
В програму занять входять біг, хода, обертання навколо своєї осі, підскоки і стрибки у різних напрямках, танцювальні кроки, махи ногами, вправи на гнучкість і релаксацію.
Окремі вправи аквааеробіки можуть виконуватися самостійно як засоби розминки, для розвитку фізичних якостей або відновлення після значних навантажень.
Для більш позитивного впливу на самопочуття людей, які займаються аквааеробікою, використовують музику і хореографію. На заняттях аквааеробікою також можна працювати з додатковим інвентарем та обладнанням.
Увага:
- водне середовище вимагає підвищеної уваги до безпеки проведення занять;
- особи, які страждають на астму, повинні пам’ятати, що гідростатичний тиск може викликати відчуття тиску у грудях і важкості дихання;
- заняття повинні проходити під наглядом досвідченого тренера;
- перед початком занять обов’язково проконсультуйтесь у лікаря щодо можливості відвідування тренувань у воді;
- необхідно суворо виконувати призначення (поради) лікаря або спеціаліста з фізичної культури.
Збираючись на тренування, ніколи не вживайте їжу, це може викликати запаморочення, болі у шлунку, нудоту, судоми. Входити у воду рекомендується повільно, після охолоджуючого душу, тому що різке охолодження організму звужує кровоносні судини, змушуючи серце працювати з великим навантаженням.
Оволодівши вправами і почуваючись у воді комфортно і безпечно, Ви можете влітку на відпочинку продовжити самостійні заняття у будь-якому водоймищі. Головне – не переоцінювати свої можливості та ретельно перевірити місце занять (глибина, рівне і чисте дно тощо).
Бажаємо Вам під час занять аквааеробікою дотримуватись даних професійних рекомендацій і правил безпеки на воді, отримати чудовий відпочинок і оздоровлення.
Немає сумнівів, що заняття аквааеробікою принесуть Вам хороші результати і скоро Ви в цьому переконаєтесь!