На сьогоднішній день метод Пілатеса займає третє місце в світі з популярності серед систем оздоровчого тренування.
Пілатес – це спосіб пропрацювати м’язи, які відповідають за поставу, та виправити хребет. Він діє на зовсім іншому рівні, ніж відомі гімнастичні системи. Врятоване від «перекосів», Ваше тіло повернеться в стан рівноваги і буде рухатися так, як призначено йому природою. Ця свобода рухів забезпечить ефективну роботу скелетно-м’язової, серцево-судинної та лімфатичної систем. Ви не тільки будете відмінно виглядати зовнішньо, позитивні зміни відбудуться і в середині Вашого організму - на клітинному рівні. Це стане можливим завдяки покращенню кровообігу, що здійснює харчування тканин та усунення токсичних відходів життєдіяльності.
Метод Пілатеса базується на ідеї єдності розуму та тіла. Це повний і гармонійний метод фізичного тренінгу, в якому всі вправи доповнюють одна одну і забезпечують Вашому тілу баланс та рівновагу.
Засновником цього метода керування тілом був Джозеф Пілатес. Він народився у 1880 році в Дюсельдорфі і в ранньому дитинстві був хворобливим хлопчиком, якому дуже хотілось стати здоровим та сильним. Він вирішив зміцнити своє здоров’я, але замість того, щоб сліпо слідувати загальноприйнятим програмам фізкультури, постійно експериментував, використовуючи різні підходи. І нині в його спадку ми можемо спостерігати елементи йоги, гімнастики, лижного спорту, циркового та бойового мистецтв, танців та важкої атлетики. Вибираючи найбільш ефективні з них, Дж. Пілатес зумів розробити систему, яка забезпечувала ідеальне поєднання сили та гнучкості тіла.
Після випробування цієї методики на собі, він почав знайомити з нею інших людей. Перед початком Першої світової війни Пілатес тренував детективів із Скотланд-Ярда, а коли розпочалася війна, в таборі він продовжував розвивати свою систему, допомагаючи друзям по нещастю вижити у важких умовах. Після закінчення війни він відкрив у Нью-Йорку свою студію, куди приходили займатися артисти балету, актори, гімнасти і атлети.
Джозеф Пілатес загинув у віці 87 років під час пожежі на його студії. Він був переконаний, що випереджує свій час років на п’ятдесят. Навіть сьогодні, коли створена ним методика поширилась по цілому світу і дещо змінилась, основні принципи, розроблені автором, залишаються незмінними. До них відносяться: концентрація уваги на тій частині тіла або м’язовій групі, яка працює, свідомий контроль за роботою м’язів; збереження правильної постави тіла; точне і плавне виконання рухів без пауз; правильне дихання; використання візуальних образів та регулярність тренувань.
Програма пілатеса рекомендується чоловікам та жінкам різного віку, які хотіли б покращити свою фізичну форму, поставу і зовнішній вигляд. Але головними адресатами цього методу є:
- спортсмени, особливо після перенесених травм або в яких спостерігається нерівномірність розвитку м’язів;
- люди мистецтва та «художніх» видів спорту, для яких життєво важлива хороша постава;
- танцюристи, актори, музиканти, фігуристи, вершники;
- люди, які страждають від хронічного болю в спині у зв’язку з неправильною поставою, або хочуть попередити остеопороз;
- особи похилого віку, які бажають зберігати працездатність та рухливість суглобів;
- всі, хто страждає від стресу та пов’язаних з ним розладів;
- люди, які мають надмірну вагу і пов’язані з нею хвороби.
Сприятливий вплив від занять пілатесом починають відчувати вже після трьох-чотирьох тижнів регулярного виконання вправ. Не варто метод Пілатеса вважати панацеєю від багатьох проблем, але його позитивний вплив підтверджений мільйонами прихильників та десятками років існування.
Перерахуємо лише деякі позитивні результати:
- збільшення сили м’язів та рухливості суглобів;
- виправлення постави, що зробить Ваші рухи більш граціозними та елегантними, а за рахунок витягування хребта Ви, можливо, навіть трохи «підростете»;
- звільнення від болів у хребті;
- відчуття внутрішнього спокою за рахунок елементів релаксації;
- ефективна діяльність внутрішніх органів;
- покращення загального самопочуття, за рахунок збільшення кисневого обміну та прискорення виділення ендорфінів («гормонів щастя»);
- підсилення роботи імунної системи, що призведе до стійкого опору багатьом хворобам;
- покращення стану шкіри та волосся;
- поєднання вправ з правильним режимом харчування дозволить прискорити процес формування гарної фігури.
Щоб розпочати заняття, Вам потрібен зручний, теплий одяг, що не сковує рухів. Найкраще займатися босоніж. Для того, щоб досягнути максимального ефекту від занять, необхідно притримуватись послідовності виконання вправ, а також рівня їх складності.
Для виконання вправ в положенні лежачи використовуйте ковдру або невеликий мат, можна килимок для йоги. Звичайний килим або ліжко не підійдуть: на першому можна пошкодити хребет, а друге – занадто м’яке.
Деякі вправи виконуються з подушкою, вона має бути плоскою. Знадобиться згорнутий рушник (під голову), гімнастична палиця, тенісний м’яч. В подальші заняття включайте вправи з обтяженнями: гантелі (1 або 1,5 кг кожна), навантажувачі на ноги (1 кг); по мірі розвитку витривалості вага обтяження може збільшуватися.
Займатись можна зранку, ввечері, вдень – головне, щоб цей час був для Вас зручним.
Тривалість одного заняття коливається від 45 до 90 хвилин та залежить від рівня підготовленості.
Заняття складається з трьох частин: підготовчої, основної та заключної.
Підготовча частина не повинна тривати довше 10 хвилин і включає перевірку положення тіла і прийняття правильної постави, мобілізацію основних суглобів, правильне дихання і баланс.
Вправи основної частини складаються з врахуванням балансу між силою та рухливістю суглобів. Оскільки кількість повторів невелика (не більше 10 для однієї вправи), можливо успішно виконати 10-15 рухів без відчуття занадто напруженого заняття.
Метою заключної частини є відновлення організму, хороше самопочуття, відчуття правильної постави та спокійне дихання.
Пілатес припускає групові та індивідуальні заняття. В середньому людина, яка займається 2-3 рази на тиждень за цією системою, зможе побачити перші позитивні результати вже через 10-12 занять. На результат вплинуть початковий рівень підготовки, кількість занять на тиждень, включення в тренувальний процес інших видів рухової активності, наявність яких-небудь травм або хронічних захворювань.
Частота тренувань залежить від Вашого рівня фізичної підготовки. Необхідно реально оцінити свої можливості та поступово збільшувати навантаження. Вправи з обтяженням рекомендують виконувати 3 рази на тиждень. Якщо Вам дозволяє час, займайтеся 3 рази на тиждень по одній годині – такий графік дасть Вашим м’язам можливість встигати відновлюватися між тренуваннями.
Початківцям необхідно опанувати всі вправи базової програми, потім протягом 4-6 тижнів займатися тільки за програмою початкового рівня складності.
Переходити до повної програми (тренування для підготовлених) необхідно тільки тоді, коли Ви зможете виконувати всі вправи середнього рівня складності за 30 хвилин та без помилок.
Не забудьте, що вправи ні в якому разі не повинні викликати больові відчуття!
Коли не слід практикувати пілатес?
- коли Ви погано себе почуваєте, захворіли або після травми (необхідно проконсультуватись з лікарем);
- відразу після їжі;
- при споживанні алкоголю;
- якщо перетренувались (краще дати м’язам можливість відпочити);
- під час вагітності (необхідно проконсультуватись у лікаря).
Безумовно, заняття в групі з тренером більш ефективні та безпечні, ніж самостійні.