46-річна гімнастка з Узбекистану Оксана Чусовітіна завершила кар’єру. Токіо – її восьма Олімпіада

На  Олімпійських іграх у Токіо в неділю, 25 липня, про завершення кар’єри оголосила спортивна гімнастка Оксана Чусовітіна з Узбекистану. Вона ввійшла в історію як єдина спортивна гімнастка, яка за майже 30 років кар’єри взяла участь у восьми літніх Олімпійських іграх.  
 Чусовітіна виступала тільки  к еваліфікаційних змаганнях в опорному стрибку своїй коронній дисципліні. 46-річна Чусовітіна змагалася нарівні з 16-річними спортсменками - ті ще не народилися, коли гімнастка встигла взяти участь у трьох Олімпіадах
Узбекистанка виконала два стрибки, але на другому забракло складності, і вона отримала невисокий середній бал 14.166. Цього вистачило лише на 14-те місце, а до фіналу проходили топ-8 гімнасток. 
Після останнього стрибка Чусовітіної та оголошення її оцінки присутні на арені кілька хвилин аплодували стоячи. Змагання проходили без глядачів через карантинні обмеження, тож наживо її фінальний виступ побачили лише колеги зі спортивних збірних. 
Ідучи зі сцени, гімнастка показала руками серце, обійняла колег і зі слізьми на очах пішла з майданчика. 
«Я плакала від щастя, адже стільки людей так довго мене підтримували, – сказала Оксана після змагань.Я жива. Я щаслива. У мене немає жодних травм. І я можу самостійно стояти!»  
На цих Іграх гімнастка була прапороносицею збірної Узбекистану. До слова, готувалася до Токіо Чусовітіна разом зі збірною України.  
народилися, коли гімнастка встигла взяти участь у трьох Олімпіадах.  
«Я сьогодні і щаслива, й нещасна, тому що зробила цей стрибок. І неважливо, чи потрапила я у фінал, чи ні, але я сказала «до побачення». Хоча серце трохи й болить», — сказала Чусовітіна після виступу на Олімпіаді в Токіо журналістам. Вона додала, що повертатися в спорт не буде: «У мене стільки справ, пора надолужувати»  
Рекорди багатоліття Чусовітіної 
Для узбекистанки Олімпіада в Токіо стала восьмою поспіль у її кар'єрі. Такої кількості не досягала ще жодна гімнастка або гімнаст у історії. 
Чусовітіна також встановила рекорд як найстарша гімнастка, що коли-небудь брала участь у Олімпіаді. Це вона зробила ще в 2016-му в Ріо, коли їй був 41. Відповідно, в Токіо вона це досягнення перевершила. 
Більш ніж за три десятиліття Чусовітіна встигла виступити під п'ятьма прапорами. Оксана починала кар'єру ще за часів СРСР. Коли він розпався в 1991 році, гімнастка, як і інші ексрадянські спортсмени того періоду, на міжнародних змаганнях представляла збірну СНД, а на Олімпіаді-1992 у Барселоні – «об'єднану команду»
З 1993 року Чусовітіна вже офіційно представляла рідний Узбекистан, а з 2006-го – Німеччину. Туди вона була вимушена переїхати, щоб забезпечити лікування синові, який захворів на рак. Його вдалося врятувати. 
Сина Алішера вона встигла народити між Іграми в Атланті й Сіднеї – в 1999 році. 
Гімнастка виступала під німецьким прапором 6 років, а в 2013-му знову повернулася до збірної Узбекистану, який представляла донині. 
Гімнастка має дві олімпійські медалі: командне «золото» 1992-го та «срібло» у стрибку 2008-го. Крім того, на її рахунку – 11 медалей чемпіонатів світу й 4 медалей семпіонатів Європи
Чусовітіна у 2016 році потрапила до книги рекордів Гіннеса як єдина у світі гімнастка, яка брала участь у семи літніх Олімпіадах. 
У 2020 році спортсменку назвали на батьківщині в Узбекистані найкращим спортсменом десятиліття. Також вона до завершення своєї кар’єри була єдиним чинним спортсменом, що перебуває в міжнародній Залі Слави спортивної гімнастики. 
Топрезультати Чусовітіної на Олімпіадах  
·     Барселона-1992: «золото» в команді (Об'єднана збірна) – 17 років 
·     Атланта-1996: 10-те місце в особистому багатоборстві (Узбекистан) – 21 рік  
·     Сідней-2000: 24-те місце в опорному стрибку (Узбекистан) – 25 років   
·     Афіни-2004: 23-тє місце в опорному стрибку (Узбекистан) – 29 років   
·     Пекін-2008: «срібло» в опорному стрибку (Німеччина) – 33 роки   
·     Лондон-2012: 5-те місце в опорному стрибку (Німеччина) – 37 років  
·     Ріо-2016: 7-ме місце в опорному стрибку (Узбекистан) – 41 рік  
·     Токіо-2020: 14-те місце в опорному стрибку (Узбекистан) – 46 роківФото:

Нашi партнери