Універсальнийй бій (руський бій) (англ. Unifight) — комплексний вид спорту, що включає подолання смуги перешкод, метання ножа, стрільбу і рукопашний бій.
В останні 10-20 років відмічається принципіальна нова тенденція у розвитку єдиноборств – поява нових видів на основі інтеграції і комплексування з іншими видами спорту. Так, наприклад, у середині 90-х років ХХ століття у Росії з’явився універсальний бій, або, як його ще називають, Уніфайт (Unifight), який поєднує в собі на перший погляд непоєднуване: бій на рингу, проходження смуги перешкод і метання холодної зброї.
Родоначальником цього виду спорту є олімпійський чемпіон з боротьбі з дзюдо у важкій вазі (Монреаль, 1976), 14-разовий чемпіон СРСР з боротьбі самбо і дзюдо, 6-разовий чемпіон Європи з боротьбі самбо і дзюдо, кандидат педагогічних наук Новіков Сергій Петрович.
На сьогодні універсальний бій у світі не має альтернативи. Як самостійний вид спорту він тісно пов'язаний з розвитком різних видів бойових єдиноборств: кікбоксингу, боксу, рукопашного бою, самбо, дзюдо, джиу-джитсу і інших, виступаючих у зв’язці з такими прикладними видами, як стрільба, метання холодної зброї, а також елементами дій на армійському полігоні. Крім того, займатися цим видом спорту можуть всі — дорослі та діти, чоловіки та жінки.
Спочатку універсальний бій розвивався як бій спецслужб, зараз же по цьому виду проходять навіть дитячо-юнацькі чемпіонати. Так вже починаючи з 10-річного віку дозволено брати участь в юнацьких чемпіонатах Європи і світу.
На сьогодні універсальний бій є одним з видів єдиноборств, що найдинамічніше розвиваються.
Зазвичай програма змагань складається з двох частин. Перша - це подолання смуги перешкод, куди входять метання ножа і стрільба з пневматичної зброї.
Смуга перешкод може складатися з 7-10 етапів залежно від віку учасників і рангу змагань. У неї можуть входити лабіринти, буми, паркани, сітки, сходи, бар'єри й інші перешкоди.
Після проходження смуги учасники стріляють у ціль із пневматичного пістолета або пейнтбольної рушниці. Потім метання в ціль ножів. Учасники молодше 13 років замість стрільби й метання ножів кидають у ціль тенісні м'ячі. Спортсмен, який першим подолав смугу перешкод, отримує 1 очко.
Друга частина - безпосередньо бій на рингу або татамі, де спортсмен повинен провести два раунди. Під час бою спортсменам дозволяється завдавати ударів ногами і руками, використовувати задушливі і больові прийоми. Для учасників до 13 років ударна техніка заборонена. Число раундів і їх тривалість залежать від віку й кваліфікації учасників, етапу змагань і їхнього рангу. За кожен виграний раунд спортсмен отримує 1 очко. У випадку чистої перемоги, зустріч закінчується достроково. Перемога у двоєборстві присуджується бійцеві, що одержав дострокову перемогу на смузі перешкод або у двобої. У противному випадку переможцем стає спортсмен, що набрав у сумі двох видів двоєборства більшу кількість очок.
У рамках універсального бою також проходить чемпіонат по метанню холодної зброї. У класичному універсальному бою застосовуються ударна техніка і кидки, в легкому - тільки кидкова техніка. Виграш смуги перешкод дає перемогу в першому раунді. У попередніх змаганнях спортсмени проводять по три раунди, в півфіналі і фіналі - по п'ять.
В зв’язку з тим, що у даному виді спорту основний акцент йде на динаміку (постійні активні рухи, як під час подолання смуги перешкод, так і під час бою у ринзі), завдання універсального бою полягає у розвитку та вдосконаленню у спортсменів, звичайно ж, фізичної підготовки, тактики та стратегії ведення бою у ринзі та в деякій мірі подолання смуги перешкод, розвитку активного та швидкого мислення, реакції, а також удосконалення навичок бойових єдиноборств.
Популярність універсального бою пояснюється тим, що єдиноборства, є основою спецпідготовки правоохоронних органів і силових структур у своєму розвитку переросли рамки службово-прикладної дисципліни і стали цікаві суспільству як види спорту.
Останніми роками універсальний бій стає дедалі популярнішим серед молоді. Так, у жовтні 2014 року молодіжна збірна України стала чемпіоном світу під час міжнародних змагань з єдиноборств, що відбулися в Туреччині.
Українська спортивна федерація «Універсальний бій» була заснована 2000 року як всеукраїнська громадська організація. Нині федерація має відокремлені підрозділи у більш ніж 18 областях України та місті Києві.
Українські спортсмени беруть участь у національних та міжнародних змаганнях з універсального бою практично з моменту заснування. Крім того, завдяки нашим зусиллям значна кількість чемпіонатів міжнародного рівня з універсального бою проходила в Україні.
Протягом 2014 року збірна команда України з універсального бою взяла участь у чотирьох чемпіонатах світу та чотирьох чемпіонатах Європи. За підсумком цих змагань здобули 151 медаль різного гатунку.
Обличчям федерації та її гордістю є збірна команда України з універсального бою серед дорослих, левова частка якої складається з працівників правоохоронних органів та військовослужбовців.