Боротьба вільна

Види спорту

Боротьба вільна  (англ. Free-style wrestling) - це єдиноборство двох спортсменів. У застосуванні до жінок її часто називають просто "жіноча боротьба" - women wrestling, female wrestling, college women wrestling).  Боротьба, як і всі інші види спорту, підпорядкована правилам, які визначають «закон гри» та практику поєдинку. Ці правила застосовуються в усіх стилях сучасної боротьби  під контролем ФІЛА (Міжнародна любительська федерація боротьби). За допомогою різних технічних прийомів (захватів, кидків, переворотів, підніжок, підсікань тощо) кожний із суперників прагне покласти іншого на лопатки й домогтися чистої перемоги (туше, від фр. touche - торкнутися) або перемоги за очками (кожний вдало проведений прийом оцінюється певною кількістю балів).
Це - найбільш благородний і некомерційний вид спортивного єдиноборства, в ній заборонені удари, больові і задушливі прийоми, захоплення ногами і за одяг. У вільній боротьбі, на відміну від класичної  (греко-римської), дозволені захвати противника нижче пояса й підніжки. Боротьба ведеться в двох основних положеннях: у стійці (стоячи на ногах) і в партері (на килимі,  від фр. "par terre" - на землі).
Учасники змагань поділяються на вагові категорії -  7 для чоловіків: до 55, 60, 66, 74, 85, 96 і 120 кг та 4  - для жінок у програмі Олімпійських ігор: до 48, 55, 60 і 72 кг та 7 для жінок в неолімпійських вагових категоріях: до 48, 51, 55, 59, 63, 67, 72 кг.
Боротьба проводиться на килимі розміром 6 х 6м або 8 х 8м з  розміченим в середині  колом діаметром 9 м. Борці одягнені в спеціальні відкриті трико і взуті в м'яке взуття (торцівки). Тривалість поєдинку  для школярів і кадетів - 3 періоди по 1 хв.30 сек.; для юніорів та сеньйорів – 3 періоди по 2 хв. У кінці кожного періоду оголошується переможець. Перемога присуджується борцеві, який примусив противника доторкнутися до килима обома лопатками або виявив вищу майстерність. Переможець двох періодів стає переможцем матчу. Якщо переможець відомий після 2 періодів, то третій період відміняють.
Боротьба розвиває силу, витривалість, сприяє вихованню волі.
Змагання з боротьбі входили в програму древніх Олімпійських ігор. Тоді боротьба входила в пентатлон (п’ятиборство). До програми сучасних  Олімпійських ігор вільну боротьбу включено з  Ігор ІІІ Олімпіади в Сент-Луїсі (1904), для жінок - з 2004 року . Чемпіонати світу проводяться з 1951 року, чемпіонати Європи - з 1928 року.
Розвитком вільної боротьби займається Асоціація спортивної боротьби України.

Фото:

Нашi партнери