Як гросмейстер Наталія Жукова грала в шахи з дітьми у Каховці

Види спорту

30 липня 2018 року відома українська шахістка Наталія Жукова провела сеанс одночасної гри з дітьми у Каховці. Вона — дворазова чемпіонка Європи, віце-чемпіонка світу з бліцу. У складі команди України ставала олімпійською чемпіонкою, виборювала першість світу і Європи. Пограти з дітьми з місцевої ДЮСШ її запросив міський голова Каховки Андрій Дяченко. Дійство пройшло на майданчику перед Будинком культури.

- Мені здаватися? Так нечесно, я не хочу, - жартує з посмішкою Наталія Жукова, зупинившись для чергового ходу біля столу з двома шахівницями. Робить хід і йде далі. Через один стіл хлопчик років 13 тисне чемпіонці руку, визнаючи свою поразку.

- Ці діти мають перший, другий і третій розряди, - розповідає NovaKahovka.City начальник відділу молоді та спорту Каховської міськради Віктор Зубков. - Наталія Жукова - теж вихованка шахової секції ДЮСШ. Першим її тренером був Валерій Войнаревич. Вона приїхала на день народження брата, тож ми скористалися моментом. В нашому місті живуть її батьки та родичі.

Сеанс проходив на 18 шахівницях. Андрій Лищенко з Нової Каховки привіз на сеанс двох дочок 13 і 6 років. Старша Поліна була чемпіонкою області до 10 і 12 років. Має перший розряд, іде на звання кандидата у майстри спорту.

- Дізнався про цей сеанс від знайомих з Каховки, - ділиться з NovaKahovka.City Андрій. - Ми їздимо на тренування до Херсона. Поліну тренує заслужений тренер України Валерій Тельман. Він колись тренував Наталію Жукову. Тому діти навчаються на її партіях. Але тут вона в усіх іграх почала з d2-d4. Це напівзакритий дебют, складний для дітей. З моєю Поліною розіграли староіндійський захист.

Тим часом Наталія Жукова продовжує сеанс. Хлопчик років 8 піднімає руку.

 - А чому ви так побили мого пішака? - запитує шахістку.

- Якщо ти ходиш через клітинку, я маю право взяття на прохід, - пояснює Жукова. - Де твій тренер? Хай пояснить. Ну все, мат, - каже дівчинці у квітчастому платті. - Ти добре трималася, поки не «зівнула» фігуру.

Наталія Жукова пояснює помилку юної шахістки. Поступово діти вибувають із гри. Дівчинка молодшого шкільного віку в шортах і блакитній футболці, програвши, заливається сльозами. Батько бере її на руки, пригортає.

- Ася, що ти хочеш - вона ж чемпіонка світу! -  утішає мати, яка стоїть поруч.

- О, три дівчини залишилося, - обертається навколо Наталія. - Дівчатка борються найкраще. Молодець, добре грала, - каже Поліниній сестрі. - Ти талановита дівчинка. Давно займаєшся? А хто твій тренер?

- Якби ти розмінялася, я б нічого з тобою не зробила
, - пояснює чемпіонка іншій юній шахістці. - Давай подивимося запис, - бере блокнот дівчини, продивляється записані ходи. -  Отут у тебе була суперпозиція. Розбереш партію зі своїм тренером. 

Поліна Лищенко трималася до останнього.

Сеанс триває понад 2 години. Загалом Наталія зіграла одночасно 18 партій. Усі, крім однієї, виграла. Розписала нічию тільки з мером Каховки Андрієм Дяченком, який вирішив у той день показати приклад юним шахістам.

Після сеансу батьки жаліються чемпіонці на те, що поїздки на змагання вимагають чималих коштів. Всі витрати лягають на плечі рідних.

- Шахи - дороге задоволення, - каже директор ДЮСШ Віктор Петрович. - За поїздку одного спортсмена на чемпіонат України можна місяць утримувати футбольну команду.

- Шукайте спонсорів
, - радить Наталія Жукова. - Мені свого часу допомагав каховський бізнесмен Петро Гребенюк. Я з простої сім’ї. Мені було 10 років, коли розвалився Союз. Тоді не було грошей ні в кого. Усі були напівголодними. І все одно ми якось росли, брали участь у турнірах. Зараз можливостей набагато більше. Якщо дитина хоче грати, треба її стимулювати, возити на змагання. Сидячи вдома, ви не виростите.

Після гри чемпіонка роздає автографи.

Наталія Жукова живе з чоловіком, російським шахістом Олександром Грищуком і 11-річною дочкою у Москві. Залишається громадянкою України, грає за збірну. Невдовзі вона виступить на шаховій олімпіаді в складі жіночої команди разом із сестрами Марією і Анною Музичук зі Львова, Анною Ушеніною з Харкова та Юлією Осмак із Києва. Збірна України вважається однією з фавориток змагань.  Олімпіада пройде в Батумі (Грузія) з 23 вересня по 6 жовтня.

Автор: Олександр Гунько
Головний редактор, журналіст

Джерело: NovaKahovka.City





 


Фото:

Нашi партнери