Веслування на байдарках і каное – веслувальний вид спорту, в якому задіяні човни двох типів: байдарки і каное, які приводяться в рух силою людських м'язів із використанням весел. Перегони проводяться на морі, ріках та озерах.
Всі гоночні байдарки й каное мають певні розміри, передбачені правилами змагань.
Для веслування на байдарках використають дволопатеві весла з розгорнутими лопатами під кутом 90 градусів одна до іншої. Байдарка - малого розміру легке безпалубне судно, що приводиться в рух, голвним чином, мускульною силою людини. Веслувальники сидять один за одним, обличчям у напрямку руху. Найпоширенішими видами байдарок є одно-, двомісмня, рідше тримісні. Початок історії байдарок документально не зафіксований. Відомо, що на цей вид човна мореплавці з Європи натрапили при перших відвідуваннях полярних країн, де зазвичай одномісні байдарки (каяки) використовувало місцеве населення - ескімоси, чукчи, алеути - як засіб пересування на морському полювання. Ескімоси, наприклад, полювали на китів, що підтверджує високі морехідні властивості байдарки як повноцінного судна.
У веслуванні на каное застосовується однолопатеве весло. Каное - веслове судно, для якого характерні човноподібна форма корпусу. Належить до одного з найстаріших човнів, що був відомий людині з часів пізнього палеоліту. Сьогодні використовується багатьма племенами Америки, Африки, Південно-Східної Азії та Океанії. Каное виготовляється з цілого стовбура дерева шляхом випалювання та видовбування. Іноді спочатку будували каркас, який потім обтягували корою. Каное мало симетрично загострений ніс і корму. Такі човни були різних розмірів, розраховані на 2 або навіть на 100 осіб.
Змагання з веслування на байдарках і каное проводяться під егідою Міжнародної федерації каное (ICF).
Уперше представлений як неофіційний вид на Олімпійських іграх 1924 року, а з 1936 року - олімпійський вид спорту.
Веслування на байдарках і каное включає чотири самостійні різновиди: гладкі перегони та слалом на байдарках, гладкі перегони та слалом на каное.
У кожному виді олімпійської програми (класах човнів) національна команда повинна бути представлена одним екіпажем. Максимальне число учасників - 17, у тому числі 4 запасних. Учасники фінальних змагань визначаються за результатами заїздів (попередніх, відбірних, півфінальних) за принципом вибування після двох програшів. Рекорди не реєструються, тому що результати на одній і тій же дистанції різко змінюються залежно від напрямку вітру й стану води.
У програму кубків світу і Європи, чемпіонатів світу і Європи можуть входити й інші дисципліни веслування на байдарках і каное на гладкій воді. Проводиться також ряд комерційних і традиційних марафонських змагань. Змагання проходять по всій земній кулі, але переважно в Європі: Іспанія, Германія, Угорщина, Хорватія, Польща.
Веслування на байдарках і каное на гладкій воді
Веслування на байдарках на «гладкій воді» (англ. Flatwater Kayak), олімпійські дисципліни за участю чоловіків й жінок.
•K-1 500 м (байдарка-одинак), чоловіки й жінки
•K-1 1000 м, (байдарка-одинак) чоловіка
•K-2 500 м (байдарка-двійка), чоловіки й жінки
•K-2 1000 м (байдарка-двійка), чоловіки
•K-4 500 м (байдарка-четвірка), жінки
•K-4 1000 м (байдарка-четвірка), чоловіки
Веслування на каное на «гладкій воді» (англ. Flatwater Canoe), олімпійські дисципліни за участю чоловіків і жінок:
•C-1 1000 м (каное-одинак, вага 16 кг, довжина 520 см)
•C-1 200 м (каное-одинак, вага 16 кг, довжина 520 см)
•C-2 1000 м (каное-двійка, вага 20 кг, довжина 650 см)
•C-2 200 м (каное-двійка, вага 20 кг, довжина 650 см)
Інші дисципліни
Крім веслування на байдарках і каное («гладкої води»), існують і інші види спорту, пов'язані з веслуванням на цих типах човнів:
•веслувальний слалом - передбачає перегони по бурхливому потоку води через установлені ворота. Для проведення змагань використовують річки або штучні канали зі швидкістю течії не менше 2 м/с при проходженні траси IV-V категорії складності. До олімпійської програми змагання з веслувального слалому вперше увійшли на Іграх 1972 року у Мюнхені. Там спортсмени виборювали 4 комлпекти нагород - 3 серед чоловіків (байдарки-одиночки, каное-одиночки, каное-двійки) та 1 серед жінок (байдарки-одиночки).
•веслувальний марафон
•індійський біатлон - проходження дистанції по колах з вогневими рубежами, що недавно з'явився вид спорту, поступово набирає популярність
•квадратлон - байдарка й каное входить етапом у мультіспортивних змаганнях
•жіноче каное - у 2008 році пройшов перший чемпіонат світу з жіночого каное,
•канополо - командна гра з м'ячем на човнах
•парусний каное
•Сплав по природних водоймах, а саме:
Слалом - спуск по річці на час із проходженням воріт на час.
Екстремальний сплав (англ. Wildwater) - екстремальний спуск по гірській річці без воріт, на час або на техніку проходження.