Сучасний гирьовий спорт - це різновид єдиноборств, сутність якого полягає у підніманні гирь певної ваги граничну кількість разів. Змагання проводяться з гирями вагою 16, 24 і 32 кг за програмою двоєборства: поштовх двох гир двома руками, ривок гирі однієї й іншою рукою без перерви для відпочинку; або за програмою і довгого циклу: поштовх двох гир двома руками, плюс короткий спуск гир.
Спортивні гирі призначені для розвитку м’язевої сили спортсменів, зміцнення суглобів і мають, як правило, сферичну форму зі спеціальною ручкою для захоплення гирі рукою.
Спортивні гирі бувають двох видів: суцільнолиті й розбірні. Суцільнолиті гирі бувають вагою 4, 8, 12, 16, 20, 24, 28, 32, 36, 40, 48, 56 кг. Гирю вагою 16 кг називають пудовою (1 пуд ≈ 16 кг). У гирьовому спорті проходять змагання з використанням гир вагою 16, 24 і 32 кг.
У порівнянні з іншими видами спорту, гирі мають ряд переваг. Перш за все – це простота, доступність та економічність. Займатися з гирями можна самому в дома, або з друзями на свіжому повітрі. Можна тренуватися до роботи, після роботи, або під час обідньої перерви. Гирі доступні для жителів міст і для жителів селищ. Вартість гирі порівняно невисока, а термін її використання практично необмежений. Для тренувань не потрібно ніякої особливої форми одягу.
Гирьовий спорт як різновид важкої атлетики з'явився в Росії наприкінці ΧΙΧ століття. Після всенародної популярності, яку вправи з ваговими гирями отримали наприкінці XIX і на початку XX ст., на довгий час гирі перетворились на різновид циркового мистецтва і стали допоміжними засобами підготовки спортсменів у важкій атлетиці, культуризмі та пауерліфтингу, розвитку фізичних якостей в інших видах спорту, залишаючись при тому атрибутом народних гулянь і розваг.
Але у 60-і роки почав активно розвиватися як самостійний вид спорту, насамперед у сільській місцевості, у Росії, Україні, Прибалтиці. Гирьовий спорт - це суто слов'янський вид спорту. За своїм впливом на організм людини, він є одним з найбільш ефективних засобів фізичного розвитку.
Враховуючи зростаючу популярність і доступність змагань з гирями, в Україні у 1974 році вперше введено почесне спортивне звання «Майстер спорту з гирьового спорту».
У середині 80-х років при Федерації важкої атлетики СРСР було створено комісію з гирьового спорту, підготовлено нові правила змагань. Гирьовий спорт вперше було включено до Єдиної всесоюзної спортивної класифікації.
Перший чемпіонат СРСР проведено у 1985 році в Липецьку, де чемпіоном СРСР у ваговій категорії 80 кг став сумчанин Ф. Усенко. У березні 1989 році в Хусті (Закарпатська обл.) пройшла установча конференція фахівців із гирьового спорту, на якій створено самостійну Федерацію гирьового спорту СРСР, а трохи згодом — і Федерацію гирьового спорту України.
Міжнародна федерація гирьового спорту (МФГС) створена в 1992 році. У тому ж році відбувся перший чемпіонат Європи з гирьового спорту, а перший чемпіонатсвіту - в 1993 році, перший Кубок світу - в 1994 році.
З 1995 року до складу МФГС і входить Федерація гирьового спорту України. Атлети України - Ф. Усенко, В. Швидкий, Р. Михальчук, С. Сахно, М. Левченко, В. Вустян та інші є переможцями міжнародних та національних змагань.
З 2009 року гирьовий спорт включений в офіційну програму ігор TAFISA.
До цього можна додати, що гирьовий спорт є частиною культури і традицій нашого народу, а досягнення українських гирьовиків приносять славу не тільки їм, а й Україні. Наприклад, Давида Кльонова знають далеко за межами нашої країни. він 6-разовий чемпіон світу і 14-разовий чемпіон України з гирьового спорту серед спортсменів-ветеранів, майстер спорту. Один із його результатів офіційно зафіксований і внесений до реєстру Книги рекордів Гіннеса. Цікаво, що в останнi роки в нашій країні гирьовий спорт стає дедалі популярнішим і серед жінок.
Це неолімпійський вид спорту, але він став дуже популярним серед силових структур багатьох країн світу. Так, уже 4 роки поспіль проводяться чемпіонати Світу з гирьового спорту, де беруть участь спортсмени Німеччини, Америки, Італії, Греції, Росії, України та Білорусії.
Останнім часом гирьовий спорт став дуже популярним в органах внутрішніх справ України, один із п’яти залікових видів за програмою проведення спартакіади МВС України серед вищих навчальних закладів.