Шахи - старовинна настільна розвагова гра, що має давню історію.
Батьківщина шахів - Індія. Час виникнення - перші століття нашої ери. Існує древня легенда, що приписує створення шахів якомусь брамінові. За свій винахід він попросив у раджі, який був у захваті від нової гри незначну, на перший погляд, нагороду: стільки пшеничних зерен, скільки покаже шахова дошка, якщо на першу клітку покласти одне зерно, а потім кількість зерен подвоювати. Виявилося зерен буде потрібно 18446744073709551615 (18 квинтильонів 446 квадрильонів 744 трильйона 73 більйона 709 мільйонів 551 тисяча 615). Цієї кількості не могло бути на всій планеті.
З Індії шахи проникнули в країни Близького Сходу. Ця гра носила яскраво виражений військовий характер, тому її добре зустріли в країнах середньовічної Європи. Тут шахи стали відомі в X-XI століттях, після того як араби завоювали Іспанію й Сицилію.
Як одна з найрозповсюдженіших спортивних ігор сучасності, гра поєднує в собі елементи мистецтва (уяви), науки (логічно точний розрахунок) і спорту.
Невелика шахова дошка є неосяжним полем для незліченних комбінацій. Досить сказати, що на самому початку партії гравець має 20 варіантів для першого ходу; його партнер може відповісти 20 ходами на кожний хід, тобто в розпорядженні останнього вже 400 варіантів тільки для першого ходу!
Шахи мають виховне значення: сприяють розвитку концентрації уваги, вміння долати труднощі та планування власних дій, логічно мислити. Оскільки у грі в шахи виявляються особливості людської особистості, вони використовуються у якості моделі наукових досліджень в психології та педагогіці. Також використовуються для моделювання систем штучного інтелекту.
Гра у шахи ведеться двома гравцями за дошкою, що має 64 клітини чорного та білого кольору, фігурами білого та чорного кольорів. Шахова дошка зазвичай називається шахівниця. Шахівниця розміщується таким чином, що її перша горизонталь знаходиться біля гравця, що грає білими. Кожен з гравців має 16 шахових фігур: вісім пішаків, дві тури, два коня, два слона, ферзь та король. Гравці роблять ходи по черзі, один за одним. Під час кожного ходу гравець може перемістити лише одну фігуру. Виключенням є рокіровка — спільний хід турою та королем. Гру розпочинає той з гравців, що грає фігурами білого кольору. При переміщенні своєї фігури на клітину зайняту фігурою суперника, фігура суперника знімається з дошки. Такий хід називають взяття.
Змагання з шахів поділяються на два типи:
• Турніри
• Матчі
Шаховий турнір – форма проведення змагань за кількості учасників більше двох, у якому кожен з учасників грає з іншими у порядку, що встановлюється таблицею ігор (при коловій системі), або вибірково з групою учасників (олімпійська система, схевенингенська система, швейцарська система).
Шаховий турнір по коловій системі за обмеженої кількості учасників може проводитися у декілька кіл. У цьому випадку змагання називають матч-турніром.
Матч – шахове змагання, між двома суперниками або командами. Особистий (індивідуальний) матч проводиться на більшість перемог з визначеної кількості партій, або до визначеної кількості перемог.
Деякі шахові терміни
• Шах – становище, під час якого король того гравця, чия черга робити хід, знаходиться під атакою фігур суперника.
• Мат - шах, від якого не має захисту. Гравець, який поставив мат королю суперника, виграє партію.
• Пат - становище, коли жодна з фігур того гравця, чия черга робити хід, не може зробити хід дозволений правилами. Після встановлення на шахівниці пату партія оголошується нічиєю.
Перемога, нічия
Партія оголошується виграною одним із суперників якщо:
• Оголошено мат королю суперника.
• Суперник визнав себе переможеним.
• У разі закінчення часу на годиннику суперника, та за наявності у переможця достатнього матеріалу для оголошення супернику мату при найнекваліфікованішій грі суперника.
Партія оголошується нічиєю якщо:
• На шахівниці виникле патове становище.
• За взаємною згодою гравців.
• Закінчився час на годиннику одного з гравців, при цьому у його суперника не має достатнього матеріалу для оголошення супернику мату при найнекваліфікованішій грі суперника.