Шашки – древня настільна гра гра між двома суперниками спеціальними круглими фішками (які теж називаються шашками) на дошці, розділеної на клітки-поля, поперемінно пофарбовані в темні й світлі кольори.
Ціль гри - взяти всі шашки суперника або створити положення, при якому в чужих шашок, що залишилися на дошці, не буде можливості для ходу. Гравці почергово роблять хід, пересуваючи одну з своїх шашок по діагоналі. Шашка може перестрибнути через шашку супротивника, якщо за тою є вільне поле. При цьому шашка супротивника знімається з дошки. При досягненні шашкою останнього ряду вона стає дамкою. Гра ведеться до повного знищення сил супротивника. Якщо такого знищення досягти неможливо, реєструється нічия.
Від ігор фараонів до стокліткових шашок. Гра, подібна до сучасних шашок (тобто однаковими фігурами на дошках, на яких нанесені сітки з пересічних ліній), була відомі ще в далекій давнині. Так, при розкопках у Єгипті виявлена древня "шашкова" дошка зі схожими один на одного фішками й кілька зображень гравців у процесі гри. В "єгипетські шашки" (як назвали цю гру фахівці) грали й прості люди, і знать - аж до фараонів. Причому іноді через відсутність дошки гра велася прямо на землі, де від руки розкреслювали сітку.
Існує багато різновидів шашок. В Україні поширені російські шашки і міжнародні або стокліткові шашки.
Російські шашки
Гра в російські шашки ведеться на шаховій дошці. В початковій позиції кожен із супротивників має 12 шашок, які розташовуються на чорних полях дошки на в першому, другому й третьому рядах (білі) і шостому, сьомому, восьмому рядах (чорні).
Першими ходять білі. При кожному ході гравець повинен перемістити одну шашку, пропускати ходи не можна. При ході шашка переміщається на незаповнене поле по діагоналі на одну клітинку і тільки вперед. Якщо перед шашкою стоїть шашка протилежного кольору, а поле за нею вільне, тоді шашка може перестрибнути через шашку супротивника. Перестрибнута шашка знімається з дошки після завершення ходу. Це називається побити шашку. Перестрибнувши одну шашку, шашка може перестрибувати далі, якщо є така можливість.
За правилами гри, якщо гравець має можливість побити шашку супротивника, то він зобов'язаний це зробити - бити обов'язково. Якщо можливостей побити шашку супротивника кілька, то гравець може використовувати будь-яку з них.
В російських шашках шашка б'є назад, хоча ходити назад не може.
Досягши останнього ряду шахівниці шашка стає дамкою. Дамка може переміщатися на будь-яку кількість клітинок по діагоналі, як уперед, так і назад. Це ж стосується можливості побиття. Перестрибнувши через шашку супротивника дамка може зупинитися на будь-якій віддалі від неї, проте, якщо після перестрибування є можливість продовжити побиття, то вона зобов'язана це зробити.
Якщо шашка попадає на дамкове поле в процесі побиття, то вона негайно ж стає дамкою і рухається далі, як дамка.
Перемагає в партії той, кому вдалося побити усі шашки і дамки супротивника, або коли суперник не може здійснити хід (усі шашки і дамки суперника, що залишилися, заблоковані шашками іншого гравця).
Якщо впродовж 15-ти ходів не було здійснено жодного побиття, то гра вважається нічиєю. Гравці можуть погодитися на нічию раніше, якщо не бачать перспектив виграшу.
Міжнародні шашки
Гра проходить на дошці розміром 10х10, тому міжнародні шашки називають ще стоклітковими. Для нотації чорні поля пронумеровані від 1 до 50, починаючи зверху. На початку гри шашки розташовуються на полях 1-20 (чорні) і 31-50 (білі). Першими ходять білі.
Загальні правила гри дуже схожі на правила російських шашок, однак є три відмінності.
• Правило більшості - при кількох варіантах побиття гравець зобов'язаний побити максимальну кількість шашок.
• Якщо шашка потрапляє на дамкове поле під час побиття, то вона стає дамкою тільки з наступного ходу.
• Якщо шашка в процесі побиття пройшла через дамкове поле, але була зобов'язана бити далі, зупинившись врешті на недамковому полі, то вона залишається простою шашкою.
Стокліткові шашки з огляду на більший розмір дошки і більшу кількість шашок, а також на специфічні правила, є комбінаційнішими, ніж російські. Однак, для того, щоб упіймати одну дамку супротивника гравцеві потрібно чотири свої дамки (в російських шашках вистачає трьох, якщо захоплена велика діагональ), що призводить при грі на високому рівні до великої кількості нічиїх.
Українські гравці Ісер Куперман, Ольга Левіна і Дарія Ткаченко ставали чемпіонами світу з міжнародних шашок.
Чекерз
Чекерз - англійський варіант шашок. Його відмінність у тому, що шашка не може бити назад, а дамка переміщається тільки на одне поле, правда, як уперед, так і назад.
Канадські шашки
Граються на дошці 12х12 за правилами, близькими до міжнародних.