Радіоспорт

Види спорту

Радіоспорт - технічний вид спорту, що включає різні комплексні змагання з використанням приймаючої і передавальної радіоапаратури. У сучасному радіоспорті розвинені кілька напрямків: змагання з радіозв’язку на коротких і ультракоротких хвилях, швидкісний прийом та передача радіограм, «полювання на лисиць» (пошук за допомогою приймачів-пеленгаторів малопотужних короткохвильових і ультракороткохвильових замаскованих радіопередавачів – «лисиць»), багатоборство радистів (прийом та передача радіограм, спортивне орієнтування трассе, обмін радіограмами в радіомережі з кількох радіостанцій).

Серед відомих радіолюбителів:  король Іспанії Хуан Карлос I , український футболіст  Сергій Ребров, норвезький мандрівник  Тур Хейєрдал , американський актор Марлон Брандо та багато інших.

Головною організацією, яка об'єднує радіолюбителів України, є створена  у 1991 році Ліга радіоаматорів України.

Змагання проводяться у дисциплінах:
«Полювання на лисиць» або спортивна радіопеленгація, також відома під абревіатурою ARDF (Amateur Radio Direction Finding).
«Полювання на лисиць» - це змагання між спортсменами (від 6 до 90 років, у своїй віковій категорії), які за допомогою карти місцевості (як правило масштаб 1:15 000), компаса і радіоприймача з направленою антеною (3,5 МГц і 144 МГц, він же – «пеленгатор») повинні знайти 5 радіопередавачів в лісі, на пересіченій місцевості. Мета змагання - знайти задану кількість «лисиць» (як правило, 5) за найменший час.
Близький вид спорту до «Полювання на лисиць» - радіоорієнтування. У ньому на карті позначені радіозони, в яких «лисицю» (радіопередавач) чути. В «полюванні на лисиць» радіозони не позначені, а радіопередавачі чути майже по всьому лісі (території змагань). Чемпіонат світу з ARDF в 2010 р. (вересень) пройде в Хорватії, на одному з островів біля м. Дубровник. Острови мають ділянки непрохідної рослинності, на них розташовано багато історичних пам’яток I-X століття нашої ери. Участь у змаганнях вимагає не тільки напружених фізичних, але і розумових тренувань.

Сьогодні правила проведення міжнародних змагань встановлюються Міжнародним радіоаматорській союзом ( «International Amateur Radio Union», IARU).
Зараз найбільш відомими міжнародними подіями є чемпіонати, проведені IARU. Лідерами вважаються такі країни як Україна, Чехія, Росія, Японія, Німеччина, Угорщина, Англія, Китай та ін. Офіційні чемпіонати світу проводяться раз на два роки, чергуючись з чемпіонатами континенту (регіонів IARU). Починаючи з 2001 року щорічно проводиться першість Європи серед юнаків до 15 років.
За якнайменший період часу (лімітований зазвичай 120-ма хвилинами) спортсмену, використовуючи спеціалізований радіоприймач, радіопеленгатор, призначений для визначення напрямку на джерело сигналу (радіопеленгація), пропонується знайти на важкопрохідній пересіченій місцевості, найчастіше в лісі, гористій або болотистій місцевості задану кількість (звичайно 5, 4 або 3) встановлених у довільних місцях радіопередавачів, які і називаються «лисицями».

Режим роботи передавачів з трансляції своєї власної послідовності коду Морзе (moe, moi, mos, moh, mo5) - 1 хвилина передачі, 4 хвилини мовчання. Таким чином, послідовно за 5 хвилин в ефір виходять 5 «лисиць». Потім цей цикл повторюється. Позивні «лисиць» підібрані таким чином, щоб їх можна було розпізнати без знання коду Морзе. Номеру «лисиці» відповідає кількість коротких посилок («точок») в кінці переданого позивного сигналу.
Після старту спортсмен пеленгує джерела сигналів, прогнозує їх місце розташування, обирає оптимальний маршрут і послідовність проходження всіх обов’язкових контрольних пунктів, знаходить і відзначається на них. Змагання складаються з вправ, що розрізняються за довжиною хвилі (частотою) переданого сигналу. Історично в спортивній радіопеленгації використовувалися наступні діапазони частот: 2 метри - 144-146 МГц, 10 м - 28-29 МГц і 80 м - 3.5-3.65 МГц. Сьогодні змагання на 10-метровому діапазоні не проводяться, а діапазон звузився до 80 м 3.5-3.6 МГц, як це прийнято за кордоном.

Довжина дистанції від 5 до 10 км, залежно від статі і віку учасників. Чоловіки від 20 до 39 років і ветерани від 40 до 49 років виявляють 5 радіопередавачів. Юніори і юніорки 16-19 років - 4 передавача (останніми роками юніорам на відбіркових змаганнях необхідно виявляти 5 «лисиць»). Юнаки та дівчата 14-15 років - 3 передавача. Молодші юнаки та дівчата 11-13 років - 2 передавача. Старші ветерани виявляють по 4 або 3 передавача. Довжина дистанції в спортивній радіопеленгація вимірюється за найкоротшою відстанню між контрольними пунктами - «лисицями», з оптимального порядку проходження («варіанту»). Швидкість проходження дистанції порівняна з результатами легкоатлетів на доріжках стадіонів. Перемагає той, хто знайшов всі контрольні пункти за найменший час.
«Полювання на лисиць» з самого початку виникло як військово-прикладний вид спорту, і завжди таким залишалося - оскільки тут в ігровій формі імітується робота військових контррозвідників: відшукати та знешкодити ворожу розвідгрупу..
У Північній Америці звичне для нас «Полювання на лисиць» називають «on-foot foxhunting», тому що там існує аналогічний вид технічного спорту, але на автомобілях, «mobile T-hunt». Змагання часто багатоденні (проводяться протягом уїк-енду), учасники проїжджають сотні кілометрів.

Радіозв’язок на КХ тв УКХ – дисципліни радіоспорту. Змагання з радіозв’язку часто називаються «контест» (англ. contest).
Змагання з радіозв’язку на коротких хвилях (КХв) проводяться на діапазонах, виділених аматорській супутниковій службі радіозв’язку, значення радіочастот яких не перевищують 30 МГц (діапазони 1.8, 3.5, 7.0, 14, 21 і 28 МГц).
До змагань з радіозв’язку на КХв та УКХв допускаються спортсмени, які мають дозвіл на роботу на радіостанціях індивідуального або колективного користування, а також радіоаматори-спостерігачі.
Перелік груп учасників і обмеження, що накладаються на учасників в конкретній групі, визначаються Положенням про змагання.
Основними групами (видами заліку) є групи «Один оператор» (індивідуальний залік) і «Багато операторів» (командний залік).
Група Один оператор (SO). Єдина особа, сам спортсмен виконує всі без винятку операції з управління технічними засобами, з передачі і прийому повідомлень, з проведення та обліку радіозв’язків.
Група Багато операторів (MO). Усі без винятку операції з управління технічними засобами, з передачі і прийому повідомлень, з проведення та обліку радіозв’язків виконують особи, що входять до складу команди, самі спортсмени. Склад команди визначається положенням про змагання.
Положенням про змагання учасники у зазначених групах можуть додатково підрозділятися на підгрупи: за видом роботи (телефон, телеграф, цифрові види зв’язку, змішаний залік та ін); за діапазонами (усі діапазони, один з діапазонів та ін); за потужністю радіопередавача (не більше 100 Вт, більше 100 Вт та ін); за умовами розміщення (стаціонарні радіостанції, радіостанції в польових умовах та ін); за кількістю спортсменів у команді (три спортсмени, два спортсмени та ін); за віком спортсменів; за іншими ознаками. 
Під час змагань учасник упродовж встановленого Положенням про змагання залікового часу (від 1 години до 48 годин) з використанням дозволених технічних засобів (приймально-передавальна апаратура, антени, допоміжне обладнання) встановлює двосторонні радіозв’язки з іншими учасниками (кореспондентами). При цьому учасник фіксує (заносить в журнал обліку радіозв’язків):
- дату і час проведення кожного радіозв’язку;
- діапазон або частоту, на якій учасником велася робота на передачу;
- вид роботи;
- прийнятий позивний сигнал розпізнавання і контрольний номер кореспондента.
Учасник передає кореспонденту свій позивний і свій контрольний номер. Після закінчення залікового часу на основі даних з журналу обліку радіозв’язків учасники змагань у встановлений термін складають і надсилають на адресу суддівської колегії звіт про проведені радіозв’язки.

Суддівська колегія виконує перевірку даних про радіозв’язки, зазначені у звітах кореспондентів. За підтверджені радіозв’язки нараховуються очки за правилами, визначеними Положенням про змагання (наприклад, в залежності від дальності між кореспондентами). Таким чином, результат, показаний учасником у змаганнях, залежить від кількості радіозв’язків, якісного складу кореспондентів та достовірності обміну інформацією під час кожного радіозв’язку. Переможцями стають учасники, які набрали найбільший результат.  Для успішної участі у змаганнях з радіозв’язку на КХ та УКХ учасник повинен прагнути:
- володіти знаннями і навичками інженера в багатьох областях техніки: розробка, виготовлення, монтаж радіоаматорського приймально-передавального та комп’ютерного обладнання, антенно-фідерних пристроїв, антенно-щоглових споруд;
- володіти навичками оператора зв’язкової радіостанції: досконало вміти керувати технічними засобами аматорської радіостанції, володіти технікою проведення радіозв’язку в умовах перешкод, прийомом і передачею повідомлень з використанням коду Морзе;
- володіти знаннями і досвідом оцінки іоносферного розповсюдження радіохвиль для раціонального вибору робочого діапазону;
вміти зберігати працездатність безперервно протягом тривалого (до 48 годин і більше) часу;
- володіти організаторськими здібностями, мати у своєму розпорядженні можливості побудувати, утримувати та вдосконалювати власну аматорську радіостанцію.

Швидкісна радіотелеграфія зародилася з конкурсів майстерності радіотелеграфістів. У наш час існує безліч найрізноманітніших видів зв’язку - від Інтернету до мобільних телефонів. А в недалекому минулому зв’язок у морі, з геологічними і полярними експедиціями, в армії і т. п. здійснювався телеграфом - з використанням азбуки Морзе.
Не дивно, що здатність швидко передавати морзянку ключем і приймати її на слух високо цінувалася.
На змаганнях зі швидкісної радіотелеграфії спортсмен повинен протягом хвилини приймати текст заданої швидкості, з записом рукою або на друкарській машинці. Потім швидкість збільшується на 10 знаків на хвилину. Швидкість зараховується, якщо спортсмен допустив не більше трьох помилок. Яка найвища швидкість зарахована - стільки очок і отримує спортсмен.
А передавати можна на звичайному ключі, або спеціальному - електронному. В електронного ключа три положення. Середина - вимкнено. Праворуч - передаються серії точок, ліворуч - серії тире. Спортсмен маніпулює ключем праворуч-ліворуч і електроніка ключа формує необхідні знаки абетки Морзе. Передавати на електронному ключі можна значно швидше, ніж на простому. Тому за роботу на простому ключі набрані очки множать на коефіцієнт 1,3.
А судді слухають і перевіряють, що передає спортсмен і оцінюють якість передачі. Найкраща оцінка - 1, найгірша - нуль. Показана швидкість множиться на середню оцінку, виставлену суддями - так нараховуються очки.
У змаганнях зі швидкісної радіотелеграфії є також вправа зі швидкісного прийому радіоаматорських позивних на комп’ютері.


Херсонське обласне відділення ЛРУ - G Херсонське ОВ - голова  Александр Владимирович Бала
UT7GZ E-mail: [email protected]
тел. 050-3962144,067-8900401,055-2324552
радиоклуб "Спутник", ул. 2я Виноградная 11, Херсон-35, 73035
http://ur6gwx.at.ua/


Фото:

Нашi партнери