Риболовний спорт — ловля риби спортивними снастями (вудками, спінінгами тощо), вид активного відпочинку, що має віддавна прихильників. До 1917 по більших містах України існували різні рибальські товариства спортивно-товариського характеру. В УРСР любителі рибальського спорту були об'єднані у районові відділи-секції Українського товариства мисливців і рибалок.
Риболовний спорт більше ніж будь-який інший доступний кожному незалежно від віку та статі.
Рибну ловлю, як вид діяльності, можна віднести до найдавнішої, а риболовний спорт - до одного з наймолодших.
Провідна міжнародна організація СІР5 (Міжнародна конфедерація риболовного спорту) створена у 1952 році, об'єднує 4 Міжнародні федерації: кастинг, ловля риби у прісній воді, нахлист і ловля риби у морі.
Згідно зі її Статутом кожну країну на змаганнях може представляти тільки одна організація. У колишньому Радянському Союзі це був "Росохот-риболовсоюз", а з його розпадом Україна змогла стати членом РІРЗ.е.сІ. (Міжнародної федерації спортивного риболовства у прісній воді) тільки у 2001 році
Завдяки зусиллям Українського товариства мисливців і риболовів та Федерації риболовного спорту, команди України брали участь у всіх змагання з риболовного спорту, в т. ч. у найрозповсюдженішому в країнах -кастингу (змагання на влучність і дальність закидів грузка спінінгом і спортивної "мушки" нахлистовим вудлищем).
На півдні США з"явився новий вид рибальства - нудлінг (англ. Noodling), і є методом лову сома голими руками. Нудлінг в даний час дозволений в одинадцяти штатах США.
У 2002 році в Україні була зареєстрована Всеукраїнська громадська організація «Федерація риболовного спорту України» (скорочено — ФРСУ), яка об’єднує громадян України на основі спільності інтересів, сприяння розвитку риболовного спорту як форми масового відпочинку і зміцнення здоров"я, підвищенняю ролі фізичної культури і спорту у всебічному розвитку особи, зміцнення здоров’я, формування здорового способу життя, підготовки спортсменів високого класу з метою участі спортсменів України в національних та міжнародних змаганнях.
Змагання з pиболовного споpту пpоводяться з таких видів риболовного спорту:
• ловля риби поплавковою вудкою;
• ловля риби з льоду на мормишку;
• ловля риби спінінгом з берега та з човна;
• ловля риби фідером;
• ловля коропа.
Ззмагання поділяються на особисто-командні та особисті. В особисто-командних змаганнях результати визначаються для кожного спортсмена і команди в цілому, в особистих змаганнях результати визначаються для кожного спортсмена.
В залежності від територіального охоплення та складу учасників, змагання (чемпіонати, кубки, першості) поділяються за такими рівнями:
• міжнародні;
• всеукраїнські;
• обласні, м. Києва, Автономної Республіки Крим, м. Севастополя;
• міські, районні;
• в первинних колективах.
Офіційні змагання з риболовного спорту проводяться відповідно до календарних планів, затверджених в установленому порядку Міністерством України у справах сім"ї, молоді та спорту або його структурними підрозділами в Автономній Республіці Крим, обласних, Київськійї і Севастопольськійї міських державних адміністрацій.
Чемпіонати та кубки України проводяться Міністерством України у справах сім"ї, молоді та спорту і Федерацією риболовного спорту України тільки в категорії «чоловіки». В складі команд можуть бути юнаки (дівчата) та жінки.
У 2006 році створена Всеукраїнське Громадське Риболовне Об'єднання "Громада Рибалок України", яке поєднує в своїх лавах українських риболовів та усіх громадян, кому не байдужі проблеми екології та боротьби з браконьєрством. Головною метою організації є здійснення діяльності, спрямованої на вираження та захист законних прав та інтересів українських рибалок, охорону рибних ресурсів та водного середовища України, популяризацію та розвиток любительського та спортивного рибальства, а також риболовного туризму та культури.
На сьогоднішній день до складу ВРГО "Громада Рибалок України" входять Громадська організація, Благодійний фонд та Риболовно-спортивний клуб.
Риболовно-спортивний Клуб «ГРУ» – друга за рахунком структурна частина Всеукраїнського громадського риболовного об'єднання «Громада Рибалок України». РСК «ГРУ» був заснований 25 вересня 2007 року і зареєстрований у Всеукраїнській і регіональних Федераціях риболовного спорту.
РСК «ГРУ» – комерційний риболовно-спортивний клуб, що має безпосередній зв'язок з іншими риболовними співтовариствами по всій Україні. У Клубі представлені різні напрями спортивної і любительської рибалки:
- ловля коропа
- фідер
- спінінг
- поплавок
- мормишка
За цими напрямами спортивної рибної ловлі активно відбуваються тренування (колективні виїзди, майстер-класи, теоретична підготовка), йде комплектація команд. Спортсмени під прапором ГРУ виїжджають на змагання, постійно підвищуючи свою кваліфікацію. Окрім цього, йде організація і підбір спортсменів по інших напрямах спортивної рибалки: зимова рибалка, ловля на поплавок, на хлист та ін.
У цілях популяризації риболовного спорту, здорового та активного способу життя, а також для підвищення спортивної майстерності та удосконалення техніки володіння сучасними снастями українських спортсменів, РСК «ГРУ» почав в 2008 році проведення «Кубка ГРУ» - всеукраїнського спортивного риболовного змагання. Унікальність «Кубка ГРУ» в тому, що вперше в Україні проводяться змагання відразу по п'яти риболовно-спортивних дисциплінах. Вони визначають найкращого фахівця, який досконало ловить рибу в різних умовах: з берега, з човна, на відкритих і закритих водоймищах, в будь-який сезон і володіє різними снастями.
«Кубок ГРУ» складається з п'яти етапів (змагань в особистому заліку), кожний з яких визначає свого переможця, це: лов риби на фідер, на спінінг, на поплавкову снасть, коропова рибалка, зимовий лов риби. За результатами чотирьох з п'яти змагань (у залік приймалися кращі показники – п'ятий, гірший результат, при підрахунку відкидався), був визначений переможець. Головний приз «Кубка ГРУ 2008» – автомобіль Volkswagen Polo отримав Олександр Онюшкін (м.Донецьк).
У 2009р. РСК «ГРУ» провів десятки різних спортивних заходів від семінарів із суддівства та майстер-класів за окремими напрямками лову до чемпіонатів серед спортсменів-профессіоналов і національних рибальських спартакіад серед держустанов і бізнесструктур. Серйозна увага приділялася риболовній реабілітації інвалідів та дітей-сиріт, було проведено цілий ряд благодійних риболовно-спортивних заходів по всій країні. В кінці жовтня 2009р. на річці Унава у Київській області відбулося відкриття першого в Україні «Школи рибальського майстерності».
Регіональні відділення РСК «ГРУ» у 21 області України діють на базі місцевих рибальських клубів і співтовариств, що отримали офіційний статус регіональних представництв ВРГО "ГРУ".
Херсонська обласна федерація ФРСУ
Керівник Коноваленко Олег Федорович
Телефон 050-315-63-50
Ел. пошта [email protected]
Сайт ksfrs.org.ua