Футза́л — командна спортивна гра в залі, в якій беруть участь дві команди по 5 гравців в кожній.
Назва гри походить від порт. futebol de salão та ісп. fútbol sala. За правилами футзал нагадує футбол, хоча існують деякі суттєві відмінності.
Основні відмінності в правилах футзалу
Поле. Грають в залі, покриття поля — паркет (або інше схоже). Розміри приблизно 30 х 20 м.
Ворота. Розміри воріт - 3 х 2 м.
М"яч. Розмір м"яча - 4 (трохи менший і трохи важчий)
Час гри. Два тайми по 20 хвилин «чистого» часу (враховується тільки час, коли м’яч знаходиться в грі).
Заміни. За гру дозволено робити будь-яку кількість замін. Гравець, якого було замінено, може знову вийти на поле. Заміни дозволено робити не перериваючи гри.
Аути та вільні удари. Коли м’яч виходить за лінію воріт, воротар вкидає його в поле рукою. М’яч з ауту
вводиться в гру ногою.
Виникнення футзалу відноситься до 1930 року, коли в Монтевідео (Уругвай) провели ввідний Кубок світу. Ця рання форма футзалу була винайдена Хуаном Карлосом Серіані для членів молодіжної організації християн. Версія Серіані була призначена для п'яти гравців в команді і могла відбуватися як в залі, так і на вулиці. Приблизно у той же самий час в Сан-Паулу (Бразилія) з'явилася аналогічна форма гри у футбол на баскетбольному майданчику. Ці нові форми футболу набули швидкого поширення в Південній Америці. У 1955 році створюються національні федерації Бразилії, Уругваю, Аргентини і Парагвая.
Бразільська Асоціація спорту затвердила перші офіційні правила гри в 1958 році.
У 1960 році створюється Конфедерація південноамериканських країн і з 1965 року проводяться регулярні чемпіонати Південної Америки.
ФІФУСА – FIFUSA (Fedесiегасiоn Iniегnасiоnаl dе Futbо1 dе Sаlоn, Inегnаiоnа1 Futsal Fеdеrаciоn) – міжнародний орган був створений за ініціативою національних федерацій Бразилії, Аргентини, Перу, Болівії, Уругваю, Португалії і Парагвая в 1971 році, а у 1982 році провів перші змагання – світовий чемпіонат з футзалу в Сан-Паулу.
Штаб-квартира знаходиться в бразільському місті Сан-Паулу. На сьогоднішній день членами організації є 55 національних федерацій. У 1985 році FIFUSA ввів це нове слово - футзал.
FIFА незабаром почав проводити свої власні футзальні ігри, винайшовши свою версію правил. Перший чемпіонат світу з футзалу відбувся у Роттердамі в 1989 році.
Чемпіонати світу проводяться кожні три роки. Перший відбувся в 1982 році в Бразилії за участю 12 збірних команд. Чемпіоном і призерами стали Бразилія, Парагвай і Уругвай.
У 2006 році в Аргентині відбувся перший чемпіонат світу серед жінок, в якому взяли участь 8 країн. За його підсумками росіянки стали чемпіонками, призерами - команди Чилі і Бразилії.
У 1985 році створений Європейський союз футзалу (УЄФС), до якого увійшли 18 країн. У 1988 році був проведений перший чемпіонат Европи. Чемпіоном і призерами стали Португалія, Іспанія і Чехословакія.
У 1993 році в Португалії був розіграний перший кубок європейських країн, який завоювала команда Іспанії.
Всесвітня асоціація футболу в залі (Asociaciуn Mundial de Futsal — AMF) заснована в 2002 році в Асунсьоні (Парагвай).
Європейський союз футзалу (Union Europea de Futsal — UEFS) — асоціація, що відповідає за проведення в Європі змагань з футзалу.
Українські збірні і клубні команди неодноразово брали участь в змаганнях під егідою УЄФС. Вищі досягнення – 4 місце збірної України на чемпіонаті світу 2004 року, 2 місце донецького «Донбасу» у змаганнях Кубка Європейських чемпіонів 2007 року, 3 місце команди «Арсенал» (Біла Церква) у Кубку УЄФС 2006 року. Студентська збірна України з футзалу двічі вигравала чемпіонат світу з футзалу серед студентів, а також декілька разів входила до числа призерів.